KOMPOZİSYON YARIŞMASI (GÜZEL TÜRKÇEMİZ)

BAŞVURULAR İÇİN SON 3 GÜN


Arkadaşlar yeni bir yarışma düzenliyorum. Ama bu kompozisyon yarışması ..
Kendine güvenen arkadaşlar Güzel Türkçemiz konulu bir kompozisyon yazıp yorum olarak bana göndersin. Bu kişinin blogcu üyesi olmasına gerek yok.

1.'ye hazır şablon (şablonunuzu www.denemeelifka.blogcu.com sitesinde hazırladım. Bakabilirsiniz) -  (sitesi olmayan yorumda başka birşey istesin)
2.'ye tablo
3.'ye banner

KENDİNE GÜVENEN ARKADAŞLAR YORUM OLARAK KOMPOZİSYONUNU YAZSIN.
KONU:GÜZEL TÜRKÇEMİZ..GRUPBEGA'DAN ELİF ARKADAŞIMIN KOMPOZİSYONU

BU BÖYLE NEREYE GİDER?
Gün geçtikçe güzel dilimiz Türkçe'nin yozlaştığının, bozulduğunuz farkındasınızdır. Dilimize o kadar çok yabancı kötünli sözcüklerin resmen istilasına uğramış durumdayız.

Türkçe demek Dünya da eşi benzeri dulunmayan dil demektir. Ama kimse bunun farkına varamamaktadır. Gün geçtikçe dahada gerilemektedir güzel türkçemiz. Bu gerileme devam ederse güzel dilimiz türkçeden eser kalmayacaktır.Türçemizin yozlaşmasına örnek verecek olursak; ne haber diyeceğimizi, naber deniliyor. Bu böyle olmaz. Bu duruma dur denmezse dilimiz Türkçe tanınmaz duruma gelecektir!

Herkesin güzel dilimiz türkçemizi koruması, ona sahip çıkması gerekmektedir.
Sonuç olarak türkçemizi bu durumdan kurtarmak bizim elimizdedir! Bunu unutmamak gerekir
DİLİMİZİ KORUYALIM, SAHİP ÇIKALIM!!


BU KOMPOZİSYONDA HARİKA OLMUŞ CANIM ELLERİNE SAĞLIK TEŞEKKÜRLER...


İİRREEMMSSCCHHEE ARKADAŞIMIN KOMPOZİSYONUGÜZEL TÜRKÇEMİZ

Ne güzel bir dilimiz var Türkçe!

Adından sadece bize ait olduğu ve bu Dünya'da yaşayan her Türk'ün Türkçe konuşması gerektiği anlaşılıyor.Yani Türkçe demek Dünya'da yaşayan her Türk'ün kullandığı,benimsediği dil anlamına gelmektedir.Binyıllarca süregelen bir dili biz küçümseyip kendi oluşturduğumuz Türkçe olmayan harflerle konuşuyor ve yazıyoruz.
İnsanın yaşamında ve kişilik gelişiminde ana dilinin çok önemli bir yeri vardır. Dili yeterli düzeyde olan kişiler genellikle daha sağlıklı ilişki kurarlar, hayatta daha çok başarılı olurlar. Kendi dilini iyi bilip düzgün kullanmanın önemli bir yararı da yabancı bir dili öğrenmeyi kolaylaştırmasıdır. Gerçekten, etkili bir yabancı dil öğretiminin altyapısını, iyi bir ana dili eğitimi oluşturur. Ama bizler daha Türkçemizi doğru olarak kullanamıyorken , İngilizce eğitim alıyoruz.

Türk edebiyatının tanınmış şairlerinden Yahya Kemal'in ''Türkçe ağzımda annemin sütüdü'' diyerek yücelttiği, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın ise ''Türkçem benim ses bayrağı'' diyerek hem yücelttiği hem de kutsallaştırdığı dilimize bugün gerekli özeni gösteriyor muyuz? İnsanlarımızda bugün Türkçe sevgisi, ana dili duygusu, dil bilinci ve duyarlığı yeterince var mı? Bu soruların göz önünde tutulması ve düşünülmesi gerekmektir.

Lütfen Türklüğümüzü yansıtan ve Türk olarak yaşamamızı sağlayan alfabemizi ve Türkçemizi koruyalım.

Sevgilerle İiRrEeMmSsCcHhEe:)


BAYILDIM CNM HARİKA OLMUŞ ELLERİNE SAĞLIK .. CANDYDOLL ARKADAŞIMIN KOMPOZİSYONU

Türkçemiz ''Turkche''leşmesin.!

Tüketicinin bilinçsizliği ve devletin duyarsızlığı yüzünden Türkçe büyük bir tehdit altında. Teknolojik donanım ve yazılım üreticileri ne tüketiciden ne devletten talep olunca, ek yatırım yapıp ürünlerine Türkçe desteği koymuyorlar. Cep bilgisayarlarının klavyelerinde Türkçe karakter bulunmuyor, yazılımlarda kullanılan standartlar birbirini tutmuyor.

Sonuçta bir cep telefonunda yazılıp gönderilen mesaj diğer cep telefonunda okunmaz oluyor. Bir bilgisayardan gönderilen e.posta mesajı diğer bilgisayarın ekranına Türkçe karakterleri bozulmuş olarak gidiyor. İnsanlar bu başı bozukluğa tepki göstermek yerine işin kolayına kaçıp kendilerinde pratik çözümler üretiyor. Yeni nesil Türkçe karakterlerin yerine aksak karşılıklarını, örneğin "ı" yerine "i", "ğ" yerine "g", "ş" yerine "s" kullanmak gibi bir alışkanlık edinmeye başladı.

Türkçemize ve Türkçeye özgü milli değerimiz alfabemize sahip çıkalım.

Sevgilerle;
CandyDoll...BEN BAYILDIM ELLERİNE SAĞLIK SELİNCİM HARİKA OLMUŞ ..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !